Eşe dosta sigorta yapanlar yandı. SGK düğmeye bastı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından “Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu” kuruldu. Bu kapsamda, işyerinde çalışmadığı halde birilerine sigorta yapanlar ve sahte işyeri sahiplerini cezai yaptırımlar bekliyor.

Çalışmadığı halde sigortası yapılanlar ve sahte işyeri sahipleri hem maddi hem de cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Bu durumun belirlenmesi durumunda, sahte hizmetler ve bağlanan aylıklar iptal edilecek ve ödenen maaşlar faiziyle birlikte geri alınacak.

İlgililer hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Sahte bildirim yapan işverenlerin ise işyeri kayıtları iptal edilecek ve ödenen primlere el konulup teşvikler geri alınacak.

Çalışmadığı halde sigortalı olarak gösterilen kişilerin sayısında önemli bir artış gözlemleniyor. Bu kişiler, SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği ya da doğum masraflarının bir kısmını alabilmek amacıyla çalışmadıkları halde sigortalı olarak gösteriliyor.

Sahte işyeri, gerçekte hiç var olmadığı halde kurulmuş, resmi olarak faaliyete ve sigortalı çalıştırılmaya başlanmış gibi Kuruma İşyeri Bildirgesi verilen ve işyeri tescili yapılan yerlerdir. Bazı durumlarda bir işyeri bir süre faaliyette bulunup kapanabiliyor ya da devrediliyor. Bu durumlarla karşılaşıldığında, eğer SGK’ya gereken bildirimler yapılmazsa bu işyerleri sahte işyeri olarak adlandırılabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sahte sigortalılık durumunu tespit ettiğinde hizmetleri iptal edecek ve bağlanan aylıkları sonlandıracak. Ödenen maaşlar ve sağlık giderleri ise faiziyle birlikte geri alınacak. Geçici iş göremezlik ödenekleri de, aynı şekilde faiziyle tahsil edilecek. Sahte bildirimde bulunan muhasebeci ve mali müşavirler de işverenle birlikte sorumlu olacak ve haklarında suç duyurusunda bulunulacak.

En başından beri sahte olduğu belirlenen işyerlerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve işyeri sicil numarası iptal edilir. Sahte işyerinden ödenen primler varsa Borçlar Kanunu’nun hükümlerine göre, iade edilmez ve SGK tarafından gelir kaydedilir. Yersiz yararlanılan teşvik ve destekler ise gecikme cezası ve zammı ile birlikte geri alınır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x